:. Reklama

:. Sponzoři

Plzeňský vytrvalec

Plzeň - Slovany - 14.-15.3.2009

O víkendu 14.-15.3.2009 se konal již 21.ročník mezinárodního závodu Plzeňský vytrvalec. Pořadatelem byl PK Slávia Plzeň. Úroveň závodu byla hodně vysoká neboť se ho zúčastnili plavci ze šesti států - Francie, Litvy, Slovinska, Maďarska, Moldávie a České republiky. Náš oddíl měl v Plzni 8 zástupců - Tomáše Plevka, Davida Urbana, Kateřinu Iblovou, Lucii Urbanovou, Hanu Eichelmanovou, Kristýnu Štrancovou, Ilonu Novákovou a Lucii Svěcenou.

Poslední dvě jmenované nás zastupovali v kategorii plavkyň 1997 a 1998. Oběma se nejvíce dařilo na 100m znak, kde Lucka Svěcená skončila na 2. a Ilonka Nováková na 3.místě. Potěšující je, že naše plavkyně porazili všechny soupeřky z ČR a před nimi skončila jen litevská závodnice Eva Gliozeryte. Další dvě naše plavkyně, Kristýna Štrancová a Hana Eichelmanová, plavali s o rok staršími soupeřkami. Vzhledem k velké konkurenci se většinou umísťovali mezi druhou a třetí desítkou. Výjimkou pak bylo 6.místo Hanky na 100m znak.

Lucie Urbanová spolu s Katkou Iblovou se již starších soupeřek nezalekly a přivezly vynikající medailová umístění. Lucka překvapila hned v první disciplíně na 200m polohový závod, kde s přehledem vyhrála svojí rozplavbu a skončila celkově na skvělém 2.místě v čase 2:40.19. Hned v další disciplíně navázala na svůj parádní výkon a umístila se opět druhá na 50m volným způsobem v čase 0:29.84. Na 100m volným způsobem bojovala až do naprostého vyčerpání a i přes výborný čas 1:05.83 na ni zbyla jen bramborová medaile. Katka Iblová podobně jako Lucka vyhrála rozplavbu na 200m polohový závod, ale celkově z toho bylo jen 4.místo. Na 50m volným způsobem jen těsně prohrála s úřadující mistryní ČR Balíkovou z Plzně a skončila na pěkném 2.místě v čase 0:28.46. Druhý den pak Katka startovala ve své nejlepší disciplíně 100m znak. Své soupeřky doslova deklasovala a zvítězila v parádním čase 1:09.65 s obrovským náskokem bezmála pěti vteřin. Svůj skvělý výkon zakončila na 100m volným způsobem kde uhájila 3.místo v čase 1:03.69

Tomáš Plevko a David Urban opět předvedli parádní výkony a v těžké konkurenci se předháněli v co nejlepších umístěních. Na 200m polohový závod David všechny překvapil a v zlepšeném osobním rekordu zvítězil o více jak 2 vteřiny v čase 2:30.10. Tomáš překvapil nejspíše i sám sebe a jeho 3.místo na této trati bylo opravdu nečekané. Pak ovšem přišla na řadu kraulová padesátka, kde oba plavci v současné době kralují. David od prvních metrů zapnul na nejvyšší výkon, dohmátl v čase 0.26.50 a trochu zklamán zůstal pouhých 17 setin za překonáním rekordu Plzeňského vytrvalce. Tomáš si počínal naprosto shodným způsobem, doplaval v čase 0:23.59, ale na rozdíl od Davida mu tento čas stačil k překonání rekordu závodu! Druhý den plaval David nejprve 100m znak a i když to není jeho stěžejní disciplína dokázal vybojovat 2.místo. Tomáš pro změnu plaval 100m motýlek a před dotírajícími soupeři dokázal uhájit také 2.místo. Poslední disciplínou celé soutěže byla královská stovka. David chtěl po zklamání na 50VZ, kde zůstal jen těsně za rekordem závodu, překonat na stometrové trati nejlepší výkon z roku 2007. Hned od startu nasadil zdrcující tempo, na obrátce vedl již o celou délku těla. Ve finiši pak ještě zrychlil a dohmátl ve fantastickém čase 0:57.82 a stanovil tak nový rekord závodu! Tomáš nastupoval na 100m volným způsobem s osobním rekordem o 3 vteřiny lepším než byl stávající rekord jeho kategorie. Hned po startu se dostal do vedení a svůj náskok neustále zvyšoval. V cíli "nadělil" svým soupeřům 5 vteřin. Jeho super čas 0:51.80 znamenal další překonání rekordu závodu!

Vzhledem k velké konkurenci plavců ze šesti států jsou výkony našich plavců naprosto vynikající. Celkem dokázali ve svých 41 startech překonat 33x svůj osobní rekord. 15x se umístili na stupních vítězů a z toho byli 6x na 1.místě, 6x na 2.místě a 3x na 3.místě. Hned 3x zlepšili rekord Plzeňského vytrvalce na kraulových tratích.

Autor: Karel Urban